Block title
Block content

"Düşman hariçte olsa, insan silahsız o düşmanla geçinebilir." Bu nasıl mümkün olur; düşmanla geçinmek nedir? Ya da düşman Yunanistan'da ise, silahsız olsak nasıl mağlubiyet olmaz; adam gelir öldürür bizi!..

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Ey birader! Düşman hariçte olsa, insan, silâhsız o düşmanla geçinebilir. Fakat düşman kale içine girse ve gizlense, o vakit o düşmana karşı silâhlanmak, zırh giymek ve gayet dikkat etmek, hem pek ciddi sebat etmek lâzımdır. Ta ki hayat-ı ebedîsini hafi darbelerden kurtarabilsin."(1) 

Hariçteki bir düşmandan maksat, dış bir düşman ülke ile barış içinde yaşamak anlamındadır. Çünkü o düşman ülkenin tavır ve hareketlerini, hariçte olduğu için gözlemlemek ve ona göre hazırlık yapmak kolay olur.

Ama düşman, ülkenin içinde ve sinsi bir şekilde hareket ediyor ise, ona karşı koymak tedbir almak çok zordur. Sürekli bir teyakkuz ve dikkat gerektirir.

Bu cümleyi en güzel açıklayan örnek, pirincin içindeki beyaz taş ile siyah taştır. Siyah taşın dişimizi kırması çok zordur, çünkü rengi onu ele veriyor; ama beyaz taşa dikkat etmezsek dişimizi kırması kuvvetle muhtemeldir. Açık ve harici düşman siyah taş iken, gizli ve dahili düşman beyaz taş gibidir. Bu ülke bazında böyle olduğu gibi ferdi bazda da böyledir.  

(1) bk. Nur'un İlk Kapısı.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Nur'un İlk Kapısı | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 773 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...