"Ecrâm-ı ulviyeye dikkat edilse görünüyor ki, o ulvî âlemlerin tabakatında muhalefet var. Meselâ, Nehrüssemâ ve Kehkeşan namıyla maruf, Türkçe Samanyolu tabir olunan,.." On İkinci Lem'a Dördüncü kaideyi izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kur’an semavatı yedi tabaka olarak ifade ederken, bugünkü fen ilimleri bu tabakaları inkar ederek semanın tek bir tabaka olduğunu iddia ediyor. Üstad Hazretleri de bu risalede bugünkü fennin inkarlarına cevap veriyor.

Sema alemine dikkat ile bakıldığında cisimlerin sınıflara ve kısımlara ayrıldığı anlaşılıyor. Samanyolu sistemi ile diğer galaksi sistemleri arasında çok açık bir sınıf farkının olduğu anlaşılıyor. İşte Kur’an’nın yedi tabaka ile ifade ettiği mana, semaların sınıflarının ve tabakalarının çokluğuna işaret ediyor; bunları görmezden gelip inkar etmek kabil değildir.

Bunun dışında yedi sema ifadesinde, sadece maddi alemin semaları değil, gaybi alemlerin semaları da dahildir. Zira Kur’an Allah’ın kelamı olduğu için, sadece maddi alemlere değil, bütün alemlere ve onların semalarına da bakar bir mahiyettedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karakan
Allah razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...