Efendimiz (asm) ismet sıfatına sahip ve masum olduğu halde istiğfar emri verilmesinin hikmeti nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Âyetin “Ve günahın için istiğfar et.” kısmı çok cihetlerden değerlendirilmiş, maneviyatta yol almanın ve ilerlemenin bir kısım esasları bu âyetten istihraç edilmiştir. Şöyle ki:

- Âyette her ne kadar Hz. Peygamber (asm) muhatap kılınmışsa da, asıl olarak istiğfar emrinin muhatabı ümmetidir. Âyetin üslûbu “Kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla!” kabilindendir.

- Hz. Peygamber (asm) masum olmakla beraber O da istiğfarla mükelleftir. Çünkü istiğfar da zikir ve dua gibi bir ibadettir. Nitekim bu emre uyarak günde yetmiş defa, yüz defa istiğfar etmekteydi.(1)

-İlerlemenin yolu, istiğfardan geçer. Hatasını görmeyen biri o hatayla ilgili istiğfar da etmez, dolayısıyla o hatasını düzeltemez.

- Masum peygamber istiğfarla mükellefse, masum olmayan insanların ne derece istiğfara muhtaç oldukları evleviyetle sabit olur.

- Peygamberler masum olmakla beraber “evlâ olanı terk etmek” veya “içtihadında tam isabet edememek” gibi durumlar olması mümkündür ve vakidir. Bu halleri için istiğfarda bulunması gerekir. Mesela, Peygamber Efendimiz (asm)'in Tebük seferine katılmak istemeyenlere izin vermesi ilâhî canipten uygun bulunmamış:

"Allah seni affetsin, niye onlara izin verdin? Tâ ki sadık olanlar sana tebeyyün etseydi ve yalancıları bilseydin."(2)

- Hz. Peygamber (asm) daima terakki halinde olduğu için, bu âyetle önceki halleri için istiğfar etmesi istenmiştir. Yani, “Dün, bugünkü mertebene ulaşmamıştın, onun için istiğfar et!”

- "Hasenatu’l- ebrar, seyyiâtu’l-mukarrebin." denilir. Yani iyi insanlar için hasene sayılan durumlar, üst düzey kimseler için seyyie sayılır. Mesela, notları yüz üzerinden doksanın üzerinde olan biri, günün birinde seksen alsa, aslında iyi bir not almış olmakla beraber üzülür, rahatsızlık duyar. Hâlbuki pek çok öğrenci için o sınavda seksen almak büyük bir sürur vesilesidir.

Dipnotlar:

(1) bk. Müslim, Zikr, 41; Ebû Dâvud, Sünen, Vitr, 26; Tirmizî, Sûre, 47/1.

(2) Tevbe, 9/43.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

ciddeli
İstiğfar, abdiyetin en samimi ilanıdır. Samimi ibadetlerin Sultanı olan O Zat, İbadetlerin en halisi yine O'nda tezahür ediyor. İstiğfar, sadece günahlara keffaret değil, Sübhan olan Allah'ın tecellilerinde mahlukatın itirafıdır.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...