"Eğer âhirete iman o haneye girse, birden ışıklandıracak." Nasıl ışıklandırıyor, izah eder misiniz?

Soru Detayı

Eğer ahirete iman o haneye girse, birden ışıklandıracak... nasıl ışıklandıracak izah eder misiniz

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ahiret hayatını tanıyan, ona iman eden ve onun sonuçları hakkında hassas olan bir aile ferdi önce farzları yapar, sonra günahları işlemez, en sonunda da ahlaklı bir insan olur ki, bunları yapan bir insanın hem maddi hem de manevi huzuru olur, hem de kalp ve ruhu nura gark olur, yani alemi ışıklanıp aydınlanır.

Her insanın küçük bir dünyası, belki küçük bir cenneti dahi kendi hanesidir. Eğer ahirete iman o hanenin saadetinde hükmetmezse, o aile efradı, her biri şefkat ve muhabbet ve ilgisi derecesinde acı endişeler ve azaplar çeker. O cenneti, cehenneme döner veyahut geçici eğlenceler ve sefahetlerle aklını uyutur.(1)

Ahiret inancının pekiştiği aile ortamında, karı koca arasındaki ilişki karşılıklı şefkat ve saygıya dönüşür. Çünkü karı koca ahirette de sonsuza dek beraber yaşayacak; bu düşünce karı ile koca arasında sağlam sarsılmaz bir saygı ve sevgiyi tesis eder. Ama kafirin karısı ile olan ilişkisi gelip geçicidir, tazeliği ve güzelliği bitene kadardır. Devamı ve sürekliliği olmayan ilişkilerde duygular sahte, istekler geçicidir.

(1) bk. Şualar, On Birinci Şua, Sekizinci Mesele.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...