Eğer bir insan hizmette yavaş veya kısmen hizmeti aksatıcı şekilde yoluna devam ediyorsa o kişiyi hizmetin dışına atmak doğru olur mu? "Topal eşekle yol gidilmez." tabiri hizmete uygulanabilir mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Evvela şunu ifade edelim; soruda verilen darb-ı mesel çok çirkin ve insan haysiyeti ile bağdaşmayan bir darb-ı meseldir. Ve Risale-i Nur'un nezaket ve edebine hiç uymuyor.

İman hizmetinin en büyük amacı insanı korumak, kollamak ve iman ile kabre girmesine vesile olmaktır.

Darwin’in doğal seleksiyon anlayışında olduğu gibi yavaş, zayıf, hastalıklı yapının güçlü yapı tarafından ayıklanarak yok edilmesi şefkat ve merhametle asla bağdaşmaz. İman hizmetinde tam tersi zayıflar güçlüler tarafından tolere edilir.

Hem kim kimi hizmetin dışına atma yetkisine ve salahiyetine sahip olabilir ki? Bir sıkıntı varsa meşveret heyeti toplanır, o sıkıntı en mutedil bir şekilde çözülmeye çalışılır. Risale-i Nur hizmeti tarikat değildir, kimse kimseye faziletfüruşluk ve şeyhlik taslayamaz.

Risale-i Nur hizmeti insan atmaya değil insan kucaklamaya gelmiştir. Peygamber Efendimiz (asm)'in Medine'de bine yakın münafığı nasıl rehabilete ettiği nasıl ıslah ettiği nasıl bir yol takip ederek onların hidayetine vesile olduğu malumdur. Yani bizim ölçümüz kendi hevamız değil Peygamber Efendimiz (asm)'in sünneti olmalıdır.

Hem Risale-i Nur hizmetinde bulunan insanlar tek tip değildir. Bazıları aksiyonerdir bazıları sadece dersleri takip eden pasif insanlardır, bazıları beyin bazıları göz bazıları kalp bazıları el bazıları ayaktır; bazıları azami gayret beklenilen güçlüler iken, bazıları gayet derece de pasif insanlardır. "Herkes yerinde güzeldir." kaidesince, mümkün olduğu kadar herkesi muhafaza etme yoluna bakılmalıdır...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karolin

Zaten bu sorulaşan insanlar risalelere yaklaşmıyor, Peygamber Efendimize gelen âmaya ;sizin dediğiniz gibi haşa "Topal eşekle yol gidilmez " denilseydi ne olurdu.Emin olun insanlar islamiyete girme değil ;İslamiyetten çıkardı.Bence de çok çirkin bir ifade. Ki sadece Efendimiz Ümmü Mektum'a yüzünü ekşittiği için İlahi uyarıya maruz kaldı...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...