"Eğer dünya ebedî olsaydı, insan içinde ebedî kalsaydı ve firak ebedî olsaydı,.." Dünya ebedîolsa, firak olur muydu, nasıl olurdu?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Eğer dünya ebedî olsaydı, insan içinde ebedî kalsaydı ve firak ebedî olsaydı, elîmâne teessürat ve meyusâne teellümâtın bir manası olurdu. Fakat madem dünya bir misafirhanedir; vefat eden çocuk nereye gitmişse, siz de biz de oraya gideceğiz. Ve hem bu vefat ona mahsus değil, umumî bir caddedir. Hem madem mufarakat dahi ebedî değil; ileride hem berzahta, hem cennette görüşülecektir. اَلْحُكْمُ ِللهِ demeli. 'O verdi, o aldı. Elhamdü lillâhi alâ külli hal.' deyip sabırla şükretmeli." (1)

Yani anne ve baba, dünyada ebedî olarak kalıp, ölüm ile çocukları onlardan ebedî bir şekilde ayrılmış olsalardı, o zaman çocuklarının ölmesine acı bir üzüntü duymalarının bir manası, makul bir sebebi olurdu, denilmek isteniyor.

Halbuki dünya fani, anne ve babanın çocuğundan ayrı düşmesi ise kısa bir müddet için geçerlidir. Öyleyse anne ve babanın kendilerini heder etmesi, büyük bir hüsrana kendilerini mahkûm etmeleri; ahiret inancı açısından makul ve doğru değildir.

Yani anne ve babanın dünyada ebedî kalması ve çocuklarının ölüm ile onlardan ayrılmasının ebedî olması farz ediliyor.

1) bk. Mektubat, On Yedinci Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...