"Eğer İmam-ı Rabbani Ahmed-i Farukî bugün Hindistan'da hayattadır diye ziyaretine bir davet vuku bulsa, bütün zahmetlere ve tehlikelere katlanarak ziyaretine gideceğim..." Ölüm bir rahmet ve sevdiklerimize dostlarımıza kavuşmak mıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ölüm ahiret alemine açılan bir kapı, ölmek de bu aleme girmek anlamına geliyor. Kaldı ki bütün insanlar bu kapıdan geçip ebed alemine girmek zorundadırlar. Bu ebed aleminde iki menzil vardır, birisi cennet diğeri ise cehennemdir.

Cennete başta Peygamber Efendimiz (asm) olmak üzere bütün peygamberler, sıddıklar, şehitler, salihler, alimler ve müminler gireceklerdir. Cehenneme ise inkârcılar ve kâfirler girecekler.

Hâl böyle iken, mümin birisinin ölümden korkup ürkmesi, kabrin arkasını hasret ile istememesi düşünülemez.

Ölüm mümin için yokluk ve hiçlik değil ki ölümden korkalım, ürkelim!.. Ölüm ebedi hayatın başlangıcı ve bir girizgâhıdır.

Biz imanın bereketi ile kabre gülerek gideriz, çünkü orada dostlar bizi bekler, iki cihan serveri o dostların en büyüğü en güzelidir. Oysa kâfirler ölüme ve kabre karanlık ve dipsiz bir kuyuya düşmek olarak bakar ve ondan feci bir şekilde ürkerler.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...