"Eğer kâinat ömr-ü fıtrîsinden evvel haricî bir tahribata veya Sânii tarafından bir hedm ve kıyamete maruz kalmasa bile, fennî bir hesapla, kâinatın öyle bir günü gelecektir..." İzah eder misiniz; fennen böyle bir bilgi var mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Doğal ölüm kainatın bir gerçeğidir. Yani ölümün bütün nedenleri ortadan kalksa bile, kainat doğal ölüme programlanmış olduğu için bir gün ölecektir. Her canlı nasıl doğup, büyüyüp ölüyor ise, cansız varlıkların da bu anlamda bir ölüm yaşı vardır. Cansız varlıkların çok uzun ömürlü olmaları onların ölmekten kurtarmıyor.

Sönmüş yıldızların, meteorların kara delik tarafından temizlenmesi bir cihetle onların ölmeleri oluyor. Birçok canlı türlerinin neslinin yok olması (dinozorlar gibi) türlerin de ölüme mahkum olduğunun bir ispatı oluyor.

Ömr-ü fıtri, yani doğal ölüm kainatın bir programı bir kodu bir gerçeğidir. Madenlerin hızla tükenmesi, kaynakların kurumaya başlaması, yaşlılık vesilesi ile birçok unsurun işlevlerini kaybetmesi (Güneş'in iki leke ile sönmeye başlaması gibi) vesaire gibi im ve işaretler doğal ölümün genelgeçer bir kural olduğunu ispat ediyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...