Block title
Block content

"Eğer kerametle müşerref olan bir şahıs, bilerek harika bir emre mazhar olursa, o halde eğer nefs-i emmâresi bâki ise,.." Burada "nefs-i emmâresi bâki ise" derken ne kastediliyor?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Nefsini tam anlamı ile itaat altına alamamış ya da tasavvufun ifadesi ile "nefsini öldürmemiş" birisinin, harika hallerini ya da varsa kerametini izhar edip ilan etmesi ve bunun sonucunda insanlar tarafından büyük bir ilgi ve teveccüh görmesi ve bu durumda gurur ve enaniyete kapılmaması çok zordur. Âdeta bir insanın göle atlayıp ıslanmamasının kabil olmaması gibi.

"Nefsin baki olması", nefsin tam ıslah edilemeyip itaat altına alınamamasıdır. Yani kötülüğü emreden nefis işler halde ya da aksiyon içinde ise, bu nefse sahip olan insanların  riya, gurur, enaniyet, ucb gibi manevi hastalıklara girmesi ya da bulaşması mukadderdir. Bu durumda olan insanların mazhar olduğu harika hâl ve kerametlerini izhar edip ilan etmesi doğru değildir. İhfası (gizlemesi) izharından (açıklmasından) daha hayırlıdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

zülkarneyyyn
o zaman nefsi emmare baki iken dahi insanın keramete mazhar olması mümkin gibi görünüyor ve nefis tezkiye olsa da Mecazi nefs emmare baki olduğu için keramet gizlenmeli demektir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...