"Eğer Kur'an küre-i arzın başından çıksa arz divane olacak, akıldan boş kalan kafasını bir seyyareye çarpması, bir kıyamet kopmasına sebep olması akıldan uzak değildir." İzah eder misiniz?

Soru Detayı

Kur'an-ı Hakîm bu zemin kafasının aklı ve kuvve-i müfekkiresidir. El-iyazü billah; eğer Kur'an küre-i arzın başından çıksa arz divane olacak, akıldan boş kalan kafasını bir seyyareye çarpması, bir kıyamet kopmasına sebep olması akıldan uzak değildir. Risale-i Nur - Tarihçe-i Hayat(555) Üstad Bediüzzaman Said Nursi'nin burada ne demek istemiş?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.” (Zariyat, 51/56)

Yukarıda vermiş olduğumuz ayette de ifade edildiği gibi, Allah kainatı, dünyayı ve insanları kendisine ibadet etmeleri için yaratmıştır. Bu durumda dünya bir mescit insanlar ise bu mescidin cemaatidir. Cemaatsiz bir mescit ise yıkılmaya mahkumdur.

İnsanları hem imana hem de ibadete yönelten ana güç ana rehber Kur’an’dır; şayet insanlar Kur’an’a yüz çevirir onu bütünü ile terk ederlerse, o zaman dünyanın devam etmesinin bir anlamı ve amacı kalmaz. Bu durumda kainatın ve dünyanın Banisi olan Allah da kainatı kıyamet ile yıkar.

"Yeryüzünde 'Allah, Allah' denildiği müddetçe kıyamet kopmaz."(1)

hadisi de bu inceliğe işaret ediyor.

Ruh nasıl bedeni ayakta tutup canlı kalmasını temin ediyorsa, dünya cesedinin ruhu da Kur’an’dır. Şayet Kur’an insanlar nezdinde inkar edilirse -ki bu bir cihetle ruhun bedeni terk etmesi anlamına gelir- o zaman dünyanın ayakta kalması, yaşaması ve devam etmesi mümkün olmaz.

“Kur’ân-ı Hakîm bu zemin kafasının aklı ve kuvve-i müfekkiresidir. Eğer -el’iyâzübillâh- Kur’ân küre-i arzın başından çıksa, arz divâne olacak, akıldan boş kalan kafasını bir seyyareye çarpması, bir kıyamet kopmasına sebep olması akıldan uzak değildir.”(2)

Bu paragrafın kısaca özeti; yeryüzünde Kur’an’ın emir ve yasaklarını yaşayanlar kalmazsa, Allah bu dünyayı kıyametle harap eder.

Dipnotlar:

(1) bk. Müslim 2954/140.
(2) bk. Şualar, On Dördüncü Şua.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...