"Eğer Kur'ân okunurken, namazın, tesbihatın tetimmesi ise, kıbleye karşı duranlar, vaziyetlerini bozmamak evlâdır. Yalnız müezzinin önündeki adam … yahut çekilsin. Eğer Kur'ân müstakil olarak okunursa, okuyana karşı teveccüh etmek evlâdır." İzahı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Birinci sualiniz: Eğer Kur'ân okunurken, namazın, tesbihatın tetimmesi ise, kıbleye karşı duranlar, vaziyetlerini bozmamak evlâdır. Yalnız müezzinin önündeki adam arkasını çevirsin, yahut çekilsin."

"Eğer Kur'ân müstakil olarak okunursa, okuyana karşı teveccüh etmek evlâdır. Hem cihât-ı sitte ile mukayyed olmayan ruh kulağıyla dinleyen adam kıbleye karşı teveccüh etse ve cismanî kulağıyla dinleyen adam, okuyana karşı teveccüh etse, evlâdır."(1)

Namazın devamında okunan Kur’an'da, cemaat kıble yönünü değiştirmiyor olduğu gibi kalıyor. Kur’an’ı müezzin okuyor ise, sadece onun önündeki adam yana dönmeli ya da müezzinin önünden kalkmalı. Çünkü Kur’an okuyan birisinin direkt önünde, sırtı çevrili bir şekilde oturmak edebe uygun düşmüyor.

Şayet Kur’an namazın devamında değil de müstakil bir şekilde okunuyorsa, o zaman cemaatin tamamı Kur’an’ı okuyan kişiye karşı yönelebilirler, evla olanı da budur.

"Ruh kulağı ile dinlemek" Kâbe’yi görüyor gibi kıbleye yönelerek dinlemek anlamına geliyor. Demek makamı yüksek insanların kıbleye dönerek Kur’an dinlemesi daha faziletli oluyor.

Ceset kulağı ile dinleyenler de okuyana yönelerek dinlemelidirler.

(1) bk. Barla Lâhikası, (210. Mektup)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...