Block title
Block content

"Eğer Mâlik-i Hakikîsine satılsa ve Onun hesabına çalıştırsan, akıl öyle tılsımlı bir anahtar olur ki, şu kâinatta olan nihayetsiz rahmet hazinelerini ve hikmet definelerini açar." Hazine ve defineler ifadelerini açar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Mesela, yeni doğan bir yavrunun hemen arkasından safi ve doyurucu sütün, annelerin memeler musluğu ile akıtılması ve gönderilmesine, iman ve akıl konsensüsü ile bakarsak, bu cüzi hadise arkasında nihayetsiz bir rahmetin hükmettiğini idrak ederiz. Yok sadece akıl ve sebepler nazarı ile o olaya bakarsak, o cüzi hadise sıradan ve adi bir hadise şekline dönüşüp, arka cephesinde işleyen rahmet manasını göstermez ve hazine gizlenir.

Burada hazineden maksat, Allah’ın sonsuz rahmet sıfatıdır. İnsan Allah’ın olaylar arkasında işleyen sonsuz rahmetini ancak akıl ve iman anahtarı ile açıp idrak edebiliyor. Yoksa sadece akıl ya da akıl ve felsefe ile olaylara baksa, orada işleyen sonsuz rahmet ve hikmet manalarını görmez ve göremez.

Şu kainat sahnesinde iri ufak, büyük küçük her hadise ve sanatın arka cephesinde Allah’ın sonsuz hikmet ve şefkat manaları hükmediyor. Bu hikmet ve şefkatte ancak iman ve akıl birlikteliği ile çözümlenebiliyor. İman akla nur, akıl da eşyayı açan bir anahtar oluyor.

Bir elmanın çok mükemmel bir sanat olması Allah’ın sonsuz hikmetine işaret ettiği gibi, bir nimet ve ikram olması da Allah’ın sonsuz şefkatine işaret ediyor. Diğer bütün mahlukatı da buna kıyas edebiliriz.

İşte bu  hikmet ve rahmet hazineleri, şu kainatın, Allah’ın sonsuz hikmet ve rahmet sıfatlarına olan delalet ve işaretlerine bir kinayedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

tpztpz
Sanki yap boz parcalari aniden dogru yerlerine oturdu.Allah razi olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...