Block title
Block content

“Eğer, nur-u imân, içine girse, üstündeki bütün mânidar nakışlar o ışıkla okunur. O mümin, şuur ile okur ve o intisabla okutur.” cümlesinde, “müminin şuurla okuyup intisapla okutması” ifadesi geçiyor. Bu konuyu biraz açar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir kitapta yazılan bütün ilmî hakikatler ancak ışıkta okunabilir. Karanlık, bütün bu mânaları perdeler, okunup anlaşılmalarını engeller. İman nuru da İlâhî eserlerin okunup anlaşılmalarını temin eder.

İmanlı bir insan, kendisini Allah’ın eseri, O’nun kudret kalemiyle yazılmış çok hikmetli bir mektup olarak değerlendirir;  başkalarına da aynı mânaları ders verir.

“Bir harf katipsiz olamazken,” insan gibi her organı hakkında ciltlerle kitaplar yazılmış, nice tezler yapılmış, binlerce tebliğler sunulmuş bir ilim ve hikmet hazinesinin kendi kendine yazılmış olamayacağını bilen mümin, Allah’a intisap etmekle bütün bu mânaları O’nun ilim ve hikmet tecellileri olarak değerlendirir. Başkalarına da aynı hakikati ders verir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Birinci Mebhas, Birinci Nokta | Yazar: Alaaddin BAŞAR (Prof. Dr.) | Okunma Sayısı: 2239 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...