Block title
Block content

"Eğer pek güzel şaşaalı bir cennet bahçesi tahayyül edilirse, nur-u Muhammedî onun andelîbi olur. " Peygamber Efendimiz (s.a.v)'in cennet bülbülüne benzetilmesini açar mısınız ?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bülbül kendi  türü namına ve onlara  vekaleten müştak ve muhtaç olduğu bitkilere ve nebatata aşkını ve şükranını ilan ediyor. Biz insanlarda fıtraten ve taban cennet bahçesine müştak ve muhtacız. Bu ihtiyaç ve iştiyakımızı ilan edip dillendirende insanların vekili ve seyidi olan Peygamber Efendimizdir.

Yani burada bir teşbih ve temsil ile Peygamber Efendimizin insanlığın seyidi ve efendisi olduğuna  bir gönderme var. Nasıl bülbül kendi türüne vekaleten başka bir türe ilanı aşk ediyor ise aynı şekilde Peygamber Efendimiz de biz insanların vekili olarak cennetin sahibi olan Allah’a ilan-ı şükür ve aşk ediyor.

Özet olarak bu benzetmenin ana teması Peygamber  Efendimizin hem Allah katında hem de insanlık içinde ne kadar azametli bir makam ve mevkie sahip olduğunu göstermektir. Zaten bahsi geçen konunun siyak ve sibakından bu mana rahatlıkla anlaşılır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...