Block title
Block content

"Eğer şeriki olsa ve başka parmaklar icada ve rububiyete karışsaydılar, intizam-ı kâinat bozulacaktı." Devamıyla birlikte izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir yerde düzen varsa, o düzeni sağlayanın tek olduğu anlaşılır. Çünkü bir düzene iki el karışırsa düzen bozulur, orada uyum ve ahenk diye bir şey kalmaz. Bu yüzden bir köyde bir muhtar bir vilayette bir vali bir ülkede bir başbakan oluyor. İki tane olsa, orada düzen ve uyum diye bir şey kalmaz, her şey karmakarışık bir şekle dönüşür. 

Kainatta mükemmel ve ahenkli bir düzen var, demek tek bir yaratıcısı var. Şayet iki ilah olmuş olsa kainatın düzen ve uyumu gider, yerine anarşi ve kavga gelir, o zaman kainatta yaşam diye bir şey kalmaz. Yani kâinatta atomdan tut ta galaksilere kadar, her şeyin mükemmel bir düzen ve uyum içinde olması, kainatın yaratıcısının tek ve bir olduğunu gösteriyor.

Birden fazla idareci ve yaratıcının olduğu yerde düzen ve sistem değil, karmaşa ve kaos hakim olur. Oysa kainatta insan hücresinden tut da gezegenlere kadar, mükemmel bir sistem ve düzenin ahenk ve uyum içinde olduğunu görüyoruz. Öyle ise kainat ve içindekilerin bir tek idarecisi bir tek İlahı bulunuyor demektir... 

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: El-Hüccetü'z-Zehra'nın Birinci Makamı | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 624 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...