"Eğer siz benim bedelime Risale-i Nur'u kısmen elde edip okusanız veya dinleseniz..." Bayanlara "kısmen okumanın" tavsiye edilmesini nasıl anlayabiliriz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Ben işittim ki, benim size camide ders vermekliğimi arzu ediyorsunuz. Fakat benim perişaniyetimle beraber hastalığım ve çok esbab, bu vaziyete müsaade etmiyor. Ben de sizin için yazdığım bu dersimi okuyan ve kabul eden bütün hemşirelerimi, bütün mânevî kazançlarıma ve dualarıma Nur şakirtleri gibi dahil etmeye karar verdim. Eğer siz benim bedelime Risale-i Nur'u kısmen elde edip okusanız veya dinleseniz, o vakit, kaidemiz mûcibince, bütün kardeşleriniz olan Nur şakirtlerinin mânevî kazançlarına ve dualarına da hissedar oluyorsunuz."(1)

O dönemde Külliyat'ın tamamına ulaşmak ve tamamını okumak çok zor olduğu için, Üstad Hazretleri "kısmen" ifadesini kullanıyor. Yani "kısmen" ifadesi o zamanın şartlarında "bir kısım eserler" anlamına geliyor. Ama bu ifade biçimi her dönem için geçerli değil. Çünkü günümüzde Külliyat'ın tamamına ulaşmak gayet basit ve kolay hale gelmiştir.

İfadenin güncel anlamı şu şekilde okunabilir:

"Eğer siz benim bedelime Risale-i Nur'u elde edip okusanız veya dinleseniz, o vakit, kaidemiz mûcibince, bütün kardeşleriniz olan Nur şakirtlerinin mânevî kazançlarına ve dualarına da hissedar oluyorsunuz."

(1) bk. Lem'alar, Yirmi Dördüncü Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...