Block title
Block content

"Eğer şu Kâbe’nin ziynet ve nakşını görmek istersen, işte bak,.. hüzn-ü gurubîden, ferah-ı seherîden vücuda gelen melekûtî lezzet,.." Açıklar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Bir zaman, İslâmiyetin secâyâ, revâbıt, mehâsin-i ahlâkına işareten rumuz tarikiyle şöyle demiştim: Eğer şu Kâbe'nin ziynet ve nakşını görmek istersen, işte bak: Hayâ ve hamiyetten neş’et eden civanmerdâne humret; ... hüzn-ü gurubîden, ferah-ı seherîden vücuda gelen melekûtî lezzet;.."(1)

Bu paragrafta İslam’ın hidayet nurunun insana neler kazandırdığı, nasıl bir değişim sunduğu sembolik ve edebi bir dil ile ifade ediliyor.

Burada, Kabe İslam’ın iman ve hidayetini sembolize ediyor. İnsan, etrafında olan bitenlere iman ve hidayet nuru ile bakmaz ise, her şey guruba, yani batmaya mahkum varlıklardır onun için. Bu da insana bir hüzün ve bir acı veriyor.

Ama kalp ve ruhumuza iman ve hidayet nurunu yerleştirirsek, o zaman o hüzün ferah-ı sıhriye, yani o eşya yok olmayıp, bizimle bir dost ve akrabaya dönüşüyor. Bu da insana bir genişlik ve ferahlık veriyor. Yani insanın iç dünyasında ve manevi aleminde imani bir lezzet oluşuyor. 

(1) bk. Rumuz, İfade.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

ilyas26125
Hayâ ve hamiyetten neş’et eden civanmerdâne humreti anlayamadım.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Humret masumane şefkat demektir. Haya ve hamiyetten çıkan civanmertlik ise sözünde sağlam, iyilik sever ve kahraman gibi anlamlara geliyor. Demek insanda hem haya hem de hamiyet varsa diğer insanlara karşı iyilik sever ve şefkatli oluyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...