Block title
Block content

"Eğer yalnız Ona abd olsan, bütün mahlûkat üstünde bir mevki kazanırsın." cümlesini izah eder misiniz, "mevki kazanmak" nasıl oluyor?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Mesela, valinin çok yakın bir dostu olsa, bu dost valinin emri altında olan bütün memurların üzerinde bir hatıra bir ağırlığa bir itibara sahip olur. Hatta o memurların manen çok çok üstünde bir statüye sahip olur. Bir vali yardımcısı çok zaman teklifsiz valinin huzuruna giremezken, o dost valinin huzuruna teklifsiz girer ve onunla istediği zaman hasbihâl edebilir.

Tabi bu bir temsildir; Allah’ın rızasını iman ve ihlas ile kazanan kullar da aynı temsilde olduğu gibi, bütün yaratılmışların üzerinde bir manevi kıymet, manevi statü, manevi değer kazanıyor. Evliyaların, alimlerin manevi kıymet ve değeri o kadar yüksek ki, bazen âdetullah kanunları bile onlar için deliniyor.

İnsan iman edip ibadetle Allah’a kendini sevdirir ise, bütün yaratılmışların üzerinde bir kıymete ulaşır. İnsanın eşref-i mahlukat olması da bu manayadır. Hatta öyle ki insan-ı kamil olan Peygamber Efendimiz (asm)'in yüzü suyu hürmetine kâinat yaratılıyor...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: İkinci Mebhas, Birinci Nükte | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 787 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...