"Ehemmiyetli bir zât Risalet-ün Nur'u kemal-i takdir ile okur, yazardı. Birden sebatsızlık gösterdi, şefkatsiz bir tokat yedi." Bu tokat, "Risale-i Nur imar eder perişan etmez." hükmünü bozmaz mı? Risale-i Nur'da sebatsızlık etti diye mi eşi ölüyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Yağmur normalde insan için hayırdır, ama insan tedbir almadan evini dere yatağının ağzına yaparsa, yağmuru kendine zarar veren bir unsura çevirebilir. Burada suç yağmurun değil tedbirsiz insanındır.

Risale-i Nur manevi bir yağmur gibidir, normalde herkese rahmet herkese berekettir; ama bazen insan suiiradesi ile Risale-i Nur'u kendi aleyhine çevirebilir. Yani Risale-i Nur'u, manevi ihanetine bedel ıslah edici bir tokat yedirmeye vesile kılabilir.

O dönemde matbaa yok, yazanlar hem az hem de üzerlerinde büyük bir baskı mevcut ve dinsizlik bulaşıcı bir hastalık gibi her tarafa yayılmakta; hâliyle böyle hassas bir dönemde Risale-i Nur hizmetini terk etmek, büyük bir suç hükmüne geliyor ve tokat sert geliyor...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karolin
Peki bu yenilen tokat;ihanetin neticesinde geliyorsa,imansızlık riski de mi var burada.Çünkü manevi ihanet çok çirkin birşey.Kimse dine ihanet etmek istemez ki?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
İmansızlık demek zor çünkü bu bize gaybi bir durumdur.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
metars1
Sadaka belayı def ettiği gibi , Risale i nur da belaların gelmesine manidir. Belki bu ehemmiyetli zat hizmeti terk edince bela fırsat buldu ve maalesef böyle bir musibet e giriftar oldu
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...