Block title
Block content

"Ehl-i dünya için de gayet dağdağalıdır, çok ahlâk-ı seyyienin de menşeidir ve insanların da en zayıf damarıdır." Neden "şöhretperestlik" ehl-i dünya için gayet dağdağalıdır?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Şöhreti elde etmek çok zor ve meşakkatlidir. Şöhreti elde ettikten sonra da onu taze ve canlı tutabilmek için de zilletin devamı gerek. Şöhretli insanların hayatı incelendiğinde; ekseriyetle ahlaktan yoksun bir hayat sürdüklerini görülebilir. Buradaki ifadeler riya ve şöhrete ruhunu satmış insi şeytanlar içindir, yoksa şöhreti kaldıran ve insanlığını muhafaza eden şöhret sahibi insanları tenzih ederiz.

Şöhret, sürekli göz hapsi gerektirdiği için, kişi özgürlüğünün tadını, doğal ve samimi olmayı gereği gibi hissedip tadamaz. Bu da şöhretin dağdağalı olması için yeterli bir nedendir.

Şöhretin nefsani birkaç lezzeti olmuş olsa da insanın ulvi duygularından olan vicdan, kalp ve ruhu rencide eden, hatta ezen çok yönleri vardır. Tarihe adını yazdırmak için meşhur bir kilisenin içine bevleden adamın durumu gibi; ismi tarihe yazılmış, ama rezil bir şekilde yazılmıştır. 

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
Yükleniyor...