Block title
Block content

"Ehl-i İslâm ne vakit dinine tam temessük etmişse, o zamana nisbeten terakki etmiş..." İslamiyet'in terakki dini olmasını açar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Hem tarih şahittir ki, ehl-i İslâm ne vakit dinine tam temessük etmişse, o zamana nisbeten terakki etmiş; ne vakit salâbeti terk etmişse, tedennî etmiş. Hıristiyanlık ise bilâkistir. Bu da mühim bir fark-ı esasîden neş'et etmiş."(1)

İslam’ın güçlü yaşandığı dönemlerde, Müslümanlar her açıdan güçlü bir medeniyet inşa ederken, yaşantının zaafa uğradığı dönemlerde ise bu tersine dönmüştür. Bu da gösteriyor ki İslam insanlığın maddeten ve manen terakki etmesine değil engel olmak, bilakis önemli bir saik önemli bir dinamik olmaktadır.

Avrupa, kilisenin hakim olduğu Orta Çağ döneminde gayet fakir ve sefil bir durumda iken, İslam beldeleri aynı dönemde İslam’ın güçlü yaşanmasından dolayı çok parlak bir medeniyet tesis etmişlerdir. Farabiler, İbn-i Sinalar, Biruniler hep bu dönemin meyveleridir. Orta Çağ Avrupa’sında bilim insanları giyotinde kesilirken, İslam aleminde bilim insanları el üstünde tutulurdu. Bu da İslam dininin maddi ve manevi terakkiye ne kadar açık ve elverişli olduğunu gösteriyor.

Bugünkü Batı medeniyetinin oluşmasında, İslam düşünür ve bilim insanlarının etkisi çok büyüktür. Rönesans’ın birinci etkeni Arap eserleri ve Arapça'ya çevrilmiş eski Mısır ve Roma (Yunan) eserlerinin tercüme edilmesi ve yayımlanmasıdır...

(1) bk. Mektubat, Yirmi Dokuzuncu Mektup, Yedinci Kısım.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Yedinci Kısım | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 924 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

makbuule erşen
teşekkürler sunumum için çok yardımcı oldunuz
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...