Block title
Block content

"...ehl i istiğrâkın akıl gözünü kapadığı yerlerde, o makamlarda gözü açık olarak gezmiş..." ifadesini açıklar mısınız? Ehli istiğrak neden akıl gözünü kapıyor? Aklı da işlettirse tahkiki imana daha ziyade ulaşmaz mı?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

O gibi zatların akıl gözlerini kapamalarının iki önemli sebebini, Üstad Hazretleri mealen şu şekilde izah ediyor: 

Birisi, mahlukat ve masivanın huzuru bozmasıdır. Yani nazarını Allah’a tevcih etmiş olan bu Allah dostları, masiva ve mahlukatı bu tevcihe bir engel görmüşler. Bu sebepten dolayı huzura zarar gelmemesi için masivayı inkar etmişler. Bir çeşit, Allah namına kainatı feda etmişler denebilir.

Diğer sebep ise, iman hakikatlerinin sair rükünlerini aklen ve ihata olarak idrak edememekten gelen bir saik ile mümkün varlık aleminden kaçınıp, Vacip Olan Vücuda, yani Allah’ın ezeli ve ebedi varlığına sığınmışlar. İbn-i Sina’nın haşir konusunda "akıl burada gitmez", dediği gibi, bu zatlar da kalp merkezli bir meslek olmanın da bir dezavantajı ile imanın sair rükünlerinde aklen gidemedikleri için, kendilerini ezeli varlıkta eritmişler ve aklın gözünü kör etmişler.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

drerkan
Risale-i Nur nimeti için kainatın zerreleri adedince şükretmek lazım bu anlaşılıyor,tahkiki imanı kazanmanın günümüzdeki en kestirme ve selametli yolunu Cenab-ı Allah bizlere lütfetmiş.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ziyaretçi (doğrulanmadı)
kestirme ve selametli yolu üstad nasıl tarif ediyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Bu zaman diliminde kestirme ve selametli yol Risale-i Nurun tahkiki iman mesleğidir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...