Ehli dünyanın rekabeti olmaz mı? Yirminci Lem'a'nın Birinci Nokta'sını açıklayabilir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Yirminci Lem'anın Birinci Nokta'sında izah edilmek istenen konu şudur:

Ehl-i dünyanın, ehl-i siyasetin ve ehl-i mektebin vazifeleri bellidir. Vazifeleri belli olduğundan, insanların birbirlerinin vazifelerine karışmaları genellikle söz konusu olmuyor. Mesela, uzman bir doktorun bakacağı hastalar bellidir. Bir okul müdürünün idare edeceği okul veya bir öğretmenin vereceği ders bellidir. Bu nedenle rekabete vesile olabilecek herhangi bir durum olmaz. Fakat bu dediğimiz genel bir kaidedir. Elbette istisnaları vardır.

Ayrıca, madem ehl-i dünyanın bütün saadeti sadece bu dünyadır. Elbette bu dünya saadetini elde etmek veya kaçırmamak için daima -menfaatlerinden dolayı- ittifak etmeye mecbur oluyor. Bu durumu ticaret ve siyaset gibi konularda müşahede etmek zor değildir.

Fakat ehl-i ahiret ve ehl-i din ve ehl-i takva olan kişilerin vazifeleri belirli değildir. Yani resmi veya gayr-i resmi vazifeleri kesin değildir. Yani şu cemaat şu tarzdaki insanlara sahip olacak, diğer tarikat şu çeşit kişileri irşad edecek diye bir vazife taksimi olmuyor. Bu dini hizmetler, fıtri bir şekilde insanlar arasında yayılıyor.

Bu nedenle, cemaatlerin vazifeleri birbirlerine girdiği için -zayıflar arasında- ister istemez kırgınlıklar ve gıybetler olabiliyor. Bununla beraber ehl-i iman ve ehl-i Ahiret, dünyaya ehemmiyet vermedikleri ve sırf rıza-yı ilahiyi hedef ettikleri için, birbirleriyle ittifak etmeye ihtiyaç hissetmiyorlar. Oysa bu yanlış bir his ve tedbirdir. Her ne kadar sırf rıza-yı İlahiyi düşünse de, Allah'ın rızasının birbirleriyle ittifakta ve kalben birleşmede olduğunu da bilmek gerekir. İşte ehl-i iman arasında mevcut olan bu sıkıntılı ihtilaf ve ayrılmaların yegane ilacı, İhlastır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

k.toprak
Açıklamalarınızdan istifade ettim Allah hizmetlerinizin devamını ihsn eylesin Allah sizlerden razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...