"Ehli dünyanın telsiz, telgraf ve telefonları şarktan garba gittiği gibi, işte ehl-i hakikatin de maziden dokuz yüz sene mesafe-i azimeden müstakbele böyle manevi telefonlar işleyebilir ve manevi teleskopları görebilir." ifadesi ile kastedilen nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Ehli dünyanın telsiz, telgraf ve telefonları şarktan garba gittiği gibi, işte ehl-i hakikatin de mazien, dokuzyüz sene mesafe-i azimeden müstakbele böyle manevi telefonlar işleyebilir ve manevi teleskopları görebilir."(1)

Bu cümlenin muhtemel iki manası olabilir:

Birincisi: Ehl-i hakikatin akıl, kalp, ruh ve manevi hisleri inkişaf ettiği için, maddi kayıtlardan ve zorluklardan sıyrılıp, maneviyatın kayıtsız, mekansız ve zamansız iklimine girerek, birbirleri ile alaka ve iletişim kurabilirler. Onun için biri doğuda, biri batıda, biri dünyada, diğeri berzahta da olsa, aralarında irtibat ve iletişim sağlayabilirler. Onların irtibatını madde ve zaman sınırlandıramaz. Nasıl bugün dünyanın her yeri ile telsiz telefonlarla iletişim kurabiliyoruz. Demek, madde içinde şu mana mümkün olursa, maddeden ve zamandan sıyrılmış kalp ve duygular için bu daha kolaydır.

İkincisi: İman ehli için Kur'an bir merkez, bir alıcı verici cihazı gibi bütün inananların duygu ve düşüncelerini birbiri ile irtibatlandırıp, bir merkezden terbiye ediyor. Aynı meselelerde, aralarında ortak payda oluşturuyor. Kur’an öyle bir yerde ki, ona nereden bakarsak bakalım, aynı mana ve inceliği gösteriyor. Biri ahiretten Kur’an’a nazar eder, diğeri dünyadan; biri Çin'den bakar görür, diğeri Afrika’dan bakar aynı şeyi görür. Yani, Kur’an bir merkez gibi bütün iman ehlini birbirleri ile irtibatlandırıyor.

Kur’an, âdeta bir operatör gibi bütün mahlukata ve alemlere hatları uzanıyor. Herkes bu ağ bağlantısı ile dilediği yere bağlanıp, iletişim kurabiliyor. Tabi ki herkes manevi mertebesine göre bu iletişimden istifade eder.

(1) bk. Sikke-i Tasdik-i Gaybi, Sekizinci Lem´a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...