"Ekser etbâı köylü ve nimbedevî ve amelelikle meşgul olan Şâfiî Mezhebi,.." cümlesine binaen, Şafii mezhebi şehirde uygulanabilir mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Şafii Mezhebi'ne tabi olan müminler, şehirde yaşıyor olsa bile kendi mezheplerini devam ettirmek istiyorlarsa, bunda bir beis, bir sıkıntı bulunmamaktadır; kendi mezheplerini devam ettirebilirler.

Ancak şehir hayatı icabı, bazı noktalardan zorlanıyorlarsa mesela, yolda giderken, kalabalık yerlerde, arabalarda, gayriihtiyari olarak yabancı kadınlara eli değmesi, vb konularda sıkıntıya tahammül edemiyorsa, o zaman Hanefî Mezhebi'nde bu vb. konularda az da olsa bazı kolaylıklar bulunabilmektedir. Kendisi de artık Hanefî Mezhebi'ne uygun bir yaşayış sergilemek istiyorsa, Hanefîliğe geçer ve bu durumlarda artık Hanefî Mezhebi'nin tüm güzelliklerinden istifadeyle hayatlarını idame ettirirler.

Madem İslamiyet kolaylık dinidir; dört hak mezhepten hangisi bize uygun geliyorsa onu uygularız. Ancak ciddiyeti muhafaza edip, kendi keyfine göre kişi bir mezhepten diğer bir mezhebe ikide bir geçmemesi gerekir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

şefkat

HOCAM BEN HANEFİYİM, EŞİM ŞAFİİ. BENİM ELİM EŞİMİN ELİNE TEMAS EDERSE, ABDESTİM BOZULMAZ, AMA ONUN Kİ BOZULUR DEĞİL Mİ?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)

Eşinizin abdesti bozulur; yani Şafii olan tarafın abdesti bozulur.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
m.lütfi

Ö:N:B: MADDE 68 abdesti bozmayan şeyler.

21 tenbih: bu gibi ihtilaflı meselerde ihtiyata riyet edilmesi evladır. Mesela hanefi mezhebinde bulunanbir kimse kendi mezhebine göre abdesti bozmayıp başka mezhepte abdesti bozan bir hal bulundumu ihtilaftan kurtulmak için abdest almalıdır. ayrıca imamet bahsinde imam 4 mezhebin hükümerine uyması gerekir bu bahside okuyun

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...