"Elbette, bir senede yalnız bir defa tevellüde kabil ve ayın yalnız yarısında kabil-i telakkuh olan ve elli senede ye'se düşen bir kadın, ekserî vakitte tâ yüz seneye kadar kabil-i telkîh bir erkeğe kâfi gelmediğinden,." izahı?

Soru Detayı

Çok eşliliği erkeğin çok üremesine bağlamak, kadının âdet gibi hâllerine bakarak, erkeğin daha çok eş alabileceğini söylemek ne kadar doğru?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Neslin çoğalmasında kadın ve erkek iki faktördür. Bu iki faktörden erkek daha aktif iken kadın fıtraten daha pasiftir. Çünkü kadının doğurganlığı, -Üstad Hazretlerinin de ifade ettiği gibi- sınırlı ve kayıtlıdır. Kadının sınırlı olması, sene de bir kez doğurabilmesi, ayın yarısında yumurtlama yapıyor olması ve elli yaşından sonra da menopoz dönemine giriyor olmasıdır.

Oysa erkekte böyle bir sınırlama ve kayıt bulunmuyor. Erkek her ay her sene ve ömrünün büyük bir kısmında üretken bir durumdadır. Bu yüzden erkeği bir kadın ile kayıtlı kılmak, neslin çoğalması açısından sakıncalı ve risklidir. Üstad Hazretlerinin bu değerlendirmesi gayet makul ve bilimsel bir değerlendirmedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

ufukalem
Yukarıdaki cümlenin şu kısmından, "Bu bu sebeplerden kadın çocuk doğuramayacağından, erkek de başka evlilikler de yapar demiyor da, erkek fahişehanelere bu yüzden gider diyor. Fahişehanelere gitme sebebi olarak, erkeğin ilk karısının artık çocuk doğuramaması olarak söylüyor. Sanki fahişehanelere giden erkek, o vesileyle çocuk sahibi oluyormuş gibi. Burada bir yanlış yok mu? Bana bir garip geldi. Deseydi ki, "eşi onu tatmin etmiyor, adamın gözü dışarıda, çok eşlilik de yasak olunca o yüzden adam fahişehanelere gidiyor; böyle deseydi tamamdı; ama öyle demiyor?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Üretkenlik açıkça ifade edilirken şehvani tatmin olmak akla havale edildiği için bu konuya ayrıca girmeden direk sonuç ifade edilmiş. Yani erkeğin aktif ve uzun bir şehvet süreci varken kadının ki ona göre kısa kalıyor. Doğal olarak erkek iman ve ahlaktan yoksun ise fuhşa yönelme oranı yükseliyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...