"Elli defa hayvandan daha aşağı düşmez mi?" Hayvandan elli derece aşağı düşmek, ne anlama gelmektedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İster Kur'an da olsun, ister hadiste olsun, isterse de Kur'an ve hadisin tefsiri olan Risale-i Nur'da olsun; bu gibi rakamlar semboliktir. Yani hakikati ifade etmede bir araç, bir vasıtadırlar. Yoksa matematikte olduğu gibi aritmetik bir değeri yoktur. Sadece maksada işaret için kullanılan araçlardır.

Genelde bu gibi rakamlar kesret için kullanılırlar. Yani bir şeyin çokluğuna ya da ehemmiyetine işaret için sarf olunurlar.

İş yeri sahibi bir işçiyi işe alırken maaşı hususunda net ve aritmetik konuşur, yuvarlak bir rakam kullanmaz. Değeri ne ise onu tam olarak ifade eder, hatta sözleşme yapar. İş yeri sahibi yuvarlak ve genel bir rakam kullansa abes olur.

Bir istatistikçi ise, kaba ve genel değerlerin saptanmasında tahmini ve yuvarlak bir rakam kullanır. Bu istatistikçiden net bir rakam ya da değer istemek, bu ilme uygun olmaz. Zira bu ilim rakamların netliği ile değil, genel eğilim ve değerler ile uğraşır.

Risale-i Nur gibi tefsirlerde aynı istatistik ilmindeki gibi, rakamlar net ve tam olmaz, olması da gerekmez. Bu gibi eserlerde maksat insanlığı hayra ve güzele teşvik olduğu için, rakamlar ikinci planda ve maksada hizmet için kullanılır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...