"Elli senelik bir manevi ibadet ömrünü ehl-i imana kazandırabilen Leyle-i Beratınızı ruh-u canımızla tebrik ederiz. Her biriniz, şirket-i maneviye sırrıyla..." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Elli senelik bir manevi ibadet ömrünü ehl-i imana kazandırabilen Leyle-i Beratınızı ruh-u canımızla tebrik ederiz. Her biriniz, şirket-i maneviye sırrıyla ve tesanüd-ü manevi feyziyle, kırk bin lisanla tesbih eden bazı melekler gibi, her bir halis, muhlis Nur şakirtlerini kırk bin dille istiğfar ve ibadet etmiş gibi rahmet-i İlahiyeden kanaat-i tamme ile ümit ediyoruz." (Şualar, On Dördüncü Şuâ)

Berat Gecesi'nde elli senelik sevabın olduğu vurgulanıyor ve böyle sevapları kolayca elde etmenin yolu manevi dayanışma ve cemaat hâlinde hareket etmektir.

Nasıl bazı melekler kırk bin ağız ve kırk bin lisan ile Allah’ı zikrediyor ise, aynı şekilde manevi bir dayanışma içinde olan Nur talebeleri de hepsi birer ayrı ağız ve dil olduğu hâlde ihlas ve samimiyet ile bir dil gibi dua ederse bu dua geri çevrilmez. Bir ağızdan çıkmış gibi makbul ve tesirli olur.

Kırk bin dil ile yapılan istiğfardan -farzımuhal- çoğu kabul görmese bile, kabul gören birkaçının hürmetine yine onların hanesine yazılır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...