Block title
Block content

"Emanetin bir vechi enedir." deniliyor. Cinlerde ene var mı? Varsa ayette neden sadece "insan emaneti yüklenmiş" buyuruluyor?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ene; iman ve marifet için önemli bir mizan, gerekli bir vesiledir. İman ve marifet insanlarla birlikte, cinlere de  teklif edildiğine göre, enenin cinlerde de olması iktiza ediyor. Bu yüzden "Cinlerde ene yoktur." demek mümkün değildir.

İman ve marifet noktasından en azam ve en kapsamlı fıtrat insanda olduğu için, insan asıl, cinler bu asla mebni bir cüz, bir şube niteliğindedir. Kainatın yaratılmasında asıl muhatap insandır, hükmünde taglib vardır. Yani bir hükümde iki şeyi kast ederken, kast edilen iki şeyden kuvvetli olanın adı ile bahsedilmesidir.

Kur'an-ı Kerim’in insanı hedef ve muhatap alan ifadelerinde, cinlerin de hissesi vardır. Daha çok insanın adı ile hitap edilmesinin sebebi ise; yukarıda da ifade ettiğimiz gibi insanların asıl, cinlerin ise tabi olmasından dolayıdır. Yoksa cinlerin hiç hissesi yok diye düşünmek yanlış olur.

Özet olarak insanlara hitap eden her bir ayette, cinlerin de kendine mahsus bir hisse ve payları vardır. Ama ağırlık ve yüksek hisse insana aittir.

Emanetin hamlinde insan asıl, cinler ise tabi konumundadır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

orooro
Allah razı olsun..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...