Block title
Block content

Emekli Yüzbaşı Mehmed Kayalar'ın müdafaasının Şualar'da değil de, İşaratü'l-İ'caz'da geçmesinin hikmeti ne olabilir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu müdafa, bir çok müdafa gibi, Risale-i Nur'un savunmasıdır. Risale-i Nur ise Kur'an'ın bir tefsiridir. Bu nedenle her müdafa Kur'an ve iman müdafasıdır.

Mehmed KAYALAR Ağabey'in müdafasında bu durum daha net görülmekte ve doğrudan ifade edilmektedir. Bu açıdan bir örnek olarak İşaratü'l-i'caz tefsirine konulmuş olabilir.

Müdafadan aldığımız şu açıklama da bunu teyit etmektedir:

"Hülâsa: Risale-i Nur, Kur’ân’ın bu asırda en yüksek ve en kudsî bir tefsiridir. Hakikatları semavîdir, Kur’ânîdir. O halde Kur’ân okundukça, o da okunacaktır. Risale-i Nur, mücevherat-ı Kur’âniye hakikatlarının sergisidir, pazarıdır. Bu ulvî pazarda herkes istediği gibi ticaret yapar. Uhrevî, mânevî zenginliklere mazhariyeti temin eder."

"Bu kadar maruzatımızla ifade etmek istedim ki: Maksadımız, imanımızı kurtarmaktır, imana hizmettir, Kur’ân’a hizmettir. Âhirete müteveccih olan bir hâl ise, hiçbir günâ suç mevzuu olamaz. Mütemadiyen şikâyette bulunduğumuz o gizli din düşmanları, türlü türlü entrikalarla, tertiplerle, iz’açlarla bizleri bu kudsî vazifeden men’etmeye uğraşmaktadırlar. Bizler ise bu kudsî yolda Kur’ân ve iman için her şeyimizi fedâya seve seve hazırız."
(1)

(1) bk. İaşaratü'l-İ'caz, Bir Müdafaa

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Bir Müdafaa (Takriz) | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1170 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...