"Emir" ile "Kanun" arasındaki fark nedir, açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Alem-i Emir: Cenab-ı Hakk'ın irade sıfatının tecelli ettiği ve irade sıfatının hakim ve galip olduğu alemdir, bir nevi irade sıfatının arşıdır. Bu alemde bütün kainatta olacak, bitecek şeylerin emri ve komutu vardır. Yani bu aleme, bir çeşit, şu görünen alemin arkasındaki komut alemidir, diyebiliriz.

Bunu bilgisayardaki yazılımla da örneklendirmek mümkündür. Mesela, programcı yapacağı programın önce komutlar ve emirler bölümünü tamamlar, sonra işler ve görüntü o komutlara göre hareket eder ve şekiller orada belirtilen komutlar üzerine bina olur. Aynen kainat da bir programın görünen yüzüdür, iradeden gelen alem-i emir de görünmeyen gerçek yüzüdür. Kainattaki bütün kanunlar komut ve emrini irade sıfatının hükümran olduğu bu alemden alıyor.

Kanun: Alem-i emirin her bir tecelli ve cilvesinin tek tek adına kanun denir. Mesela, emir aleminde yerin cisimleri çekme komutuna "yer çekimi kanunu" diyoruz. Suyun cisimleri kaldırma komutuna suyun kaldırma kanunu diyoruz vesaire.

Bu alemde tıpkı kader levhalarında olduğu gibi her şey prensip ve kaide olarak tespit ve tayin edilmiştir. Lakin kayyumiyet sırrı ile irade sıfatı o kanun ve kaidelerin arakasında sürekli işler durumdadır. Bir an irade sıfatı çekilse, o alem helak olur, ortada kanun ve kaide diye bir şey kalmaz.

Emir Allah’ın irade sıfatını temsil ederken kanun da kainatta ki fiil ve eylemi temsil ediyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

cuneytcan
aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkür ederim
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...