Block title
Block content

"...emri künfeyekünden gelen bir sayha-i ihya ve ikaz ile yine baharda kısmen aynen, kısmen mislen haşrolmak,.." nasıl oluyor? Kısmen aynen ile kısmen mislen ne demektir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kış mevsimi ile birlikte, adeta beyaz kefen gibi olan kar ile örtünen yeryüzü, yani bitkiler ve ağaçlar, ilkbahar mevsiminde tekrar yeniden diriliyorlarlar. İşte bu diriliş haşre benzetilmiştir. Nasıl ki, haşirde bedenlerin yeniden dirilişi İsrafil (as)'in sura üfürmesi ile gerçekleşek. İşte tıpkı onun gibi, Cenab-ı Hakk'ın bitkilere ve ağaçlara verdiği kün emri de onlara diriliş sesi gibi olacaktır.

Kün; ol demektir. Yani dirilin demektir. Bu diriliş iki şekilde olmaktadır. Birisi kısmen aynen, diğeri ise kısmen mislendir.

Mesela, bir elma ağacı veya üzüm ağacı sonbahar ve kış mevsimi ile birlikte kuruyor ve adeta ölüyor. İlkbahar mevsiminde ise aynı o ağaç tekrar diriliyor. İşte bu diriliş aynı ağacın tekrar dirilişi olduğu için, kısmen aynen oluyor. Yani aynı ağaç tekrar diriliyor demektir.

Fakat ağacın meyvesi ise geçen senenin meyvesinin aynısı değildir. Onun benzeri, yani mislidir. Onun için meyvelerin dirilişi için, kısmen mislen ifadesi kullanılmıştır.

İnsanların mahşerdeki dirilişi ise ne kısmen mislen ve ne de kısmen aynen olacaktır. İnsanın dirilişi "aynen" olacaktır. Bütün kurumuş ve ölmüş ağaçları ve bitkileri her ilk baharda yeniden yaratan ve dirilten kudret, elbetteki, insanı da diriltecektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Beşinci Nükte | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 4355 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...