"En büyük bir nimet olan vücudu, bu vücudumda büyütmek ve çoğaltmak için hayatı verdi." cümlesinde, ”büyütmek” ve “çoğaltmak” la ne demek isteniyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bütün güzelliklerin, hayırların, iyiliklerin, lezzetlerin var olması; ancak vücuda bağlıdır; vücut olmasa bütün hepsi yok olur. Vücuttan kasıt; var olmak demek, yani Allah'ın ilminden kudret ve irade vasıtası ile varlık sahasına intikal etmektir.

On katlı bir bina düşünelim, bu binanın temeli; vücut, yani varlık olsun. Onun üzerine yapılmış birinci kat; hayat katı olsun, ikinci katı; ruh katı, üçüncü katı; insanlık katı, dördüncü katı; iman ve İslam katı ve hakeza. Her bir kat büyüyerek ve genişleyerek yükseliyor.

Hayat varlıktan, ruh ise hayattan, şuur ise ruhtan, iman da şuurdan daha geniş ve büyük bir dairedir. İman sayesinde insan sadece kainatla değil, ahiret ve Allah ile muhatap oluyor. Demek imanda daha geniş ve külli bir nimet yüzü var.

Nimetler içinde en büyük ve birinci sıra; yokluktan varlığa çıkmaktır, yani varlık nimetidir. Ondan sonra hayat nimeti gelir ki; hayat nimeti varlık sahasını ve istifade alanını genişlendirir. İnsan, hayat sayesinde bütün kainat ve içindeki nimetler ile alakadar hale gelir. Bir dağ hayatlı olmadığı için, arı kadar kainat ve içindekiler ile irtibat kuramaz ve arının istifade alanına yetişemez. Demek hayat, varlık nimetinin saha ve alanını genişleten ikinci büyük bir nimettir. İnsandaki göz, kulak, kalp ve akıl gibi maddi ve manevi bütün duyguları işleten ve kainat ile ilgi kurduran hayattır. Hayat olmasa insanın istifade ve ilgi alanı alabildiğine sınırlı ve basit kalır. Hatta cansız bir taş kadar da olamaz. Demek varlık nimetini genişleten ve büyüten hayattır.

Ruh, şuur, iman gibi diğer külli nimetler, hepsi varlık ve hayat üzerine bina olunan nimetler sınıfındandır. Yani varlık ve hayat ile anlam kazanıp işleyebilirler.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...