"En cüz’î, en ehemmiyetsiz arzuları, sesleri ehemmiyetle işitip ifa etsin, yerine getirsin; en ehemmiyetli, lüzumlu arzuları ehemmiyetsiz görüp işitmesin, anlamasın, yapmasın? Hâşâ ve kellâ, yüz bin defa hâşâ!" İzah eder misiniz?

Soru Detayı

- Ehemmiyetsiz arzular sesler nelerdir aciklar misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Yani, en cüz’î, en ehemmiyetsiz arzuları, sesleri ehemmiyetle işitip ifa etsin, yerine getirsin; en ehemmiyetli, lüzumlu arzuları ehemmiyetsiz görüp işitmesin, anlamasın, yapmasın? Hâşâ ve kellâ, yüz bin defa hâşâ! Böyle bir cemâl, böyle bir çirkinliği kabul edip çirkin olamaz."(1)

Cenab-ı Hak yarattığı her varlığın ve o varlığın en küçük uzvunun en küçük arzu, istek ve ihtiyaçlarını mükemmelen ve çoğu kez umulmadık yerlerden karşıladığını müşahede ediyoruz. Bu âdetullah dediğimiz ilahi kanun her şeyde cari olduğu gibi, insanlarda daha açık ve net bir şekilde görülmektedir.

Allah; insanın en basit, en küçük en önemsiz istek ve taleplerini görüp, bilip, ihtiyaçlarını karşılasın; ama iş insanın en büyük ve en önemli istek ve taleplerine gelince, görmezden gelerek yerine getirmesin!.. Böyle bir davranış, Allah’ın sonsuz hikmet ve adaletine yakışmaz.

İnsanın küçük ve önemsiz isteklerinden maksat yeme, içme, sağlık, dinlenme, barınma vesaire gibi beden için gerekli olan şeylerdir.

Mesela Allah, insan akşam rahat uyusun diye Güneşi perdeliyor, sabah uyanıp işini gücünü yapsın diye Güneşi yeniden doğduruyor. Yemek yesin diye dünyayı sebze ve meyve bahçesine çevirirken; su ihtiyacı için denizleri, bulutları, yağmurları yaratıyor vesaire...

Hatta Allah, insanın en basit arzularını bile yerine getirir. İnsan sıkıldığında kalbine inşirah vermesi, ruhu daraldığında ruhuna sekinet indirmesi, birisini görmek istediğinde onunla karşılaştırması gibi...

Bütün bu dev icraatlar; insanların ve canlıların basit ve küçük bedensel ihtiyaçlarını temin etmek üzerine icra ediliyor. Bu da gösteriyor ki Allah, insanın ve diğer canlıların ihtiyaçlarını çok önemsiyor, onlara karşı çok merhametlidir.

Bu durumda Allah’ın; insanın maddi ihtiyaçlarını karşılayıp, manevi ve ruhani ihtiyaçlarını karşılamaması düşünülemez. Yani Allah, insanın bedeninin en küçük ve nispeten ehemmiyetsiz ihtiyaçları için dünyayı nasıl hazırlamış ise; ruhu ve latifelerinin en mühim ihtiyacı olan beka duygusu için de ahireti aynı şekilde hazırlayacak ve hazırlamıştır.

(1) bk. Sözler, Onuncu Söz, Beşinci Hakikat.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...