" ‘En zayıflarınızın durumuna göre yürüyün.’ hadis-i şerifinin sırrıyla hareket etmek..." Bu hadisi nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Söz konusu hadisin geçtiği yerden bir pasajı buraya alalım ve onun üzerinde bir değerlendirme yapalım:

"Hem bir adam, kendi başına cesareti güzel de olsa, bir cemaat-i mütesanideye girdikten sonra, onların istirahatini ve sarsılmamalarını muhafaza etmek için, o şahsî cesareti istimal edemez."

سِيرُوا عَلٰى سَيْرِ اَضْعَفِكُمْ (En zayıflarınızın yürüyüşüne göre hareket ediniz.) hadis-i şerifinin sırrıyla hareket etmek."(1)

Yukarıdaki örnek doğrultusunda baktığımızda, bu hadisi daha güzel yorumlarız. Bir adam çok cezaretli ve olur olmaz çıkışlar yapmaya da müsaitse, tek başına hareket edebilir. Zira faturası yalnız kendisine çıkar. Ancak o kişi bir grup ile birlikte hareket ediyorsa, cesaretini istediği gibi kullanmamalıdır. Zira gelecek zarar bütün gruba gelecektir. Bu nedenle grubun moralini bozmamak, onlara bir zarar gelmemek için vasat bir durum almalı ve cesaretini basmalı, kendini frenlemelidir.

Buradan anlıyoruz ki, bu hadis daha çok grup ve ekiple birlikte hareket edenlere hitap ediyor. Bir başka örnek vermek gerekirse; çok sabırsız ve aceleci davranan bir insan, bir ekiple birlikte çalışıyorsa, ekibin genel menfaati için, daha temkinli davranmak durumunda kalacaktır.

(1) bk. Kastamonu Lahikası, 160. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...