Block title
Block content

"En ziyade muavenet ve teşvik beklediğimiz ve onlar da o yardıma İslâmiyetçe ve meslekçe ve vazifeten mükellef oldukları bize yardımı yapmayıp, …hizmetine fütur verecek mevki-i içtimaiyelerinin ehemmiyetine istinaden itiraz etmişler." İzah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"En ziyade muavenet ve teşvik beklediğimiz ve onlar da, o yardıma İslâmiyetçe ve meslekçe ve vazifeten mükellef oldukları bize yardımı yapmayıp,.."(1)

Risale-i Nur, doğrudan dinsizliğe karşı imanı müdafaa ettiği için, İslam dairesinde meslek ve meşrebi ne olursa olsun bütün tarikat ve cemaatlerin manen Risale-i Nur'a yardım edip teşvikte bulunması gerekiyor. Bu gibi önemli bir davada, yani iman küfür davasında ufak tefek meslek uyuşmazlıklarını büyütmemek  gerekiyor.

"Bilâkis, yanlış anlamasına binaen, Risale-i Nur’un hizmetine fütur verecek mevki-i içtimaiyelerinin ehemmiyetine istinaden itiraz etmişler."(2)

Maalesef bazı tarikatlar hem meslek ve meşrep bağnazlığı yüzünden hem de Risale-i Nur'u yanlış anlaması yüzünden, değil Risale-i Nur'a yardım ve teşvik etmek, aksine tenkit ediyorlar ve imana muhtaç zihinleri bulandırıyorlar.

“Mevki-i içtimaiyelerinin ehemmiyetine istinaden” cümlesi ile işaret edilen husus; bazı nüfuzu ve etkisi olan şeyhlerin ya enaniyet yüzünden ya da Risale-i Nur'a olan ilgi ve alakayı çekemediği için, Risale-i Nur'a itiraz ve hücum etmesidir. Üstadımızın döneminde böyle birkaç hadise vuku bulmuştur. Bu bahsin başında da ifade edildiği gibi, yaşlı ve nüfuzu olan bir şeyh Risale-i Nur'a hücum etmiştir, oysa aksi olması gerekirdi.

Dipnotlar:

(1) bk. Kastamonu Lahikası, (111. Mektup)
(2) bk. age.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: 111 | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 278 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

karolin
Allah razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...