Block title
Block content

"Ene" ahirette de tezahür edecek mi, nasıl? Hayvanlarda ene var mıdır?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Enenin insana verilmesindeki asıl amaç, Allah’ın isim ve sıfatlarını kıyas ederek anlamak ve idrak etmek içindir. Ama dünya imtihan formatında dizayn edildiği için, eneye bir de şerli yüz takılmıştır ki insan bununla mücadele edip manen terakki edip tekemmül edebilsin.

Ahirette mücadele olmayacağı için, enenin şerli yüzü rafine edilip sadece bir marifet aracına dönüştürülecektir. Yani ene ahirette hayra ve marifete çalışan güzel bir araç haline getirilecektir. Çünkü ene olmadan insanın hakkı ile Allah’ı ve isimlerini tanıması mümkün değildir.

Hayvanatta basit ve ilkel bir ene vardır, ama insanınki gibi külli ve şuurlu bir ene değildir. İnsanın ene duygusu çok küllidir ve şuur ile donatılmıştır. Hayvanlarınki böyle değildir, onlar sadece dünyaya yetecek kadar bir eneye sahiptir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

drerkan

Meleklerde ene varmı?Cenab-ı Allah ı ene vasıtasıyla biliyoruz?Meleklerde Allah ı eneleriyle mi biliyor?

Değerli Kardeşimiz;
Meleklere
Allah’ın isim ve sıfatlarını idrak edebilmeleri için nefis ve ene gibi cihazlar verilmiş, ama bu nefis ve enenin şerre kabiliyeti bulunmuyor. Bu yüzden meleklerin makamı sabit derecesi vehbidir. Yani insan gibi mücadeleye tabi olmadıkları için, onlarda manevi tekemmül ve terakki bulunmuyor. Ama sadece hayra çalışan verilmiş bir nefis ve eneleri de bulunuyor. Yoksa Allah’ı tanımaları mümkün olmazdı.

Meleklerin mahiyeti, Allah'ı bütün sıfatlarıyla tanıma noktasından insanlardan daha geri yaratılmıştır. "İnsanların cami kabiliyetlerini kuşatacak derecede bir ene" melekler de yoksa da, insana nispeten daha noksan melek mahiyetini kuşatan ve kibre sevk etmeyen, "melek mahiyeti" anlamında kendilerine göre bir eneleri vardır denilebilir. Ve melekler Rablerini bu mahdut eneleri ile tanırlar.
Selam ve dua ile...
Sorularlarisale editör

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Lazgin

Meleklerde nefsin bulunduğuna dair nastan ya da risaleden delil var mı . Ben meleklerde nefis yok diye biliyordum çünkü

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...