Block title
Block content

Ene için neden “bir elif bir noktadan ibarettir” denilmiş?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Ene" kelimesi elif harfiyle başlar, nokta ise küçüklüğe bir remizdir. Bilindiği üzere, atom da son derece küçüktür.

Ayrıca, "Allah" lafza-i celali de elifle başlar. Elif harfi Allah'a bir sembol olarak da değerlendirilir. Böylece "eneden hüve" görülebilir. Yani, kişi "Ben yaptım." dediği şeylerin gerçekte ilahi kudret ile vücuda geldiğini görür ve "Mülk Onundur, hamd de Ona mahsustur." der.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

mevlutvakur
Ayrıca elif yazarken kalemin kağıda teması esnasında ilk yazdığı şey noktadır.Elif bu noktanın sürüklenerek uzatılmış halidir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
mustafa said
ben şöyle biliyorum "ene ve zerreden ibaret bir elif bir noktadır" yani ene lafzı elif ile başlıyor...........bir elif zerre lafzı peltek z ile başlıyor. peltek z nin noktası var.............bir nokta
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
merkezsener
Nurumuhammedi yani mec'ul Allahın bütün isimlerini azami mertebede ehadiyetiyle tecellisiyle oluşmuş enelerin toplamıdır. Her insandaki enede ; aynadaki güneşin yansıması gibi mec' ul ün bizdeki karşılığıdır. Yukardaki nurumuhammedi(mec'ul) ile insandaki ene arasındaki haytı ittisal ise eliftir. Yani nasıldi aynadaki güneş güneş değildir ama onun küçük numunelerini taşır. Enede insanda Allahın isim ve sıfatlarının ve tecellii zatının taayyun ve teşahhus etmiş halidir. Aynadaki güneş nasılki güneş olmasa hiçtir, aynen öylede insandaki enede hiçtir. Herşeyi Allaha verdiğimizde elde kalan tek şey olan enede farazi , emri itibari, vahidi kıyasi olduğunu anladığımız an hiçliğimizide anlarız.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...