Block title
Block content

Ene ile cüzi ihtiyari arasında nasıl bir münasebet vardır? Cüzi ihtiyari enenin bir parçası mıdır? Eneyi yönlendirebiliyorsa onun bir parçası olabilir mi?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsandaki enaniyet ve benlik; farazi ve vehmi bir sahiplik ve sahiplenme duygusudur. Yani hakikatte olmadığı halde, var gibi düşünülen bir sahiplenme, bir kabullenme duygusudur. Mesela; insanın ailesine benim ailem demesi, evine benim evim demesi, vücut ve azalarına benim vücudum ve benim azalarım demesi buna örnek olarak verilebilir. İşte buradaki "benim" ifadesi enedir.

Halbuki hakikat noktasından; ne aile, ne ev, ne vücut ve ne de azalar insanın değildir. Hepsinin gerçek sahibi Allah’tır. Allah, insana bu sahiplenme duygusunu mutlak isim ve sıfatlarını kavratmak ve kıyas yapmak için vermiştir. Yani insandaki cüzi ilim, cüzi kudret, cüzi irade, cüzi sahiplenme duygularının hepsi, Allah’ın isim ve sıfatlarına açılan bir pencere gibidir. İnsan bu pencereler vasıtası ile Allah’ın isim ve sıfatlarını kavrar ve seyreder.

Mesela; insan der, ben şu küçük hanemin müdebbiriyim, Allah ise bütün kainat hanesinin Rabbidir; ben cüzi kudretimle şu evi yaptım, Allah ise sonsuz kudreti ile kainat evini yapıp yarattı; ben cüzi ilmim ile şu kadar şeyleri bilirim, Allah ise sonsuz ilmi ile her şeyi bilir her şeye muttalidir; vs... İnsan sahip olduğu bu cüzi ve farazi hatlar ile kıyas yaparak, Allah’ın sonsuz isim ve sıfatlarını idrak eder. Şayet bu sahiplenme duygusu olmasa idi, insan bu kıyası yapmayacağı için, Allah’ın o sonsuz sıfatlarını da idrak edemeyecekti.

İnsandaki cüzi irade de, bu enenin bir teli, bir cüzüdür. Lakin en önemli teli ve en etkili cüzüdür. Tabiri yerinde ise; cüz'i irade benlik şehrinin reisidir. Allah, hikmeti gereği iradeyi enenin reisi ve amiri yapmış diyebiliriz. Başbakan da insan; ama insanlara reislik yapabiliyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

Ahmet73649
" İnsandaki cüzi irade de, bu enenin bir teli, bir cüzüdür. Lakin en önemli teli ve en etkili cüzüdür. Tabiri yerinde ise; cüz'i irade benlik şehrinin reisidir. Allah, hikmeti gereği iradeyi enenin reisi ve amiri yapmış diyebiliriz. Başbakan da insan; ama insanlara reislik yapabiliyor." Burada tam idrak edemediğim bir husus var. İnsanda NEFİS, nefisde ENE , enede CÜZİ İRADE, ve cüzi irade reis ise... cüzi iradeyi hayır ve şer yönünde kullanan kimdir?...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Cüzi irade insanın kendisidir. İradeyi insandan ayıramayız. Cüzi iradeyi insandan ayrı bir cüz gibi düşünmek yanlıştır yani.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...