Envar Neşriyat'ta "Küçük taifeler", Sözler Yayınevi'nde "Kürt gibi küçük unsurlar" diye geçmesi nedendir? Üstad tashih etmişse neden iki neşriyat farklı yayınlıyor. Ayrıca Sözlerde; Türk ve Arap büyük harfle başlamış Kürt küçük harfle nedeni nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstadımız, eski eserlerinin bir kısmında bir takım değişiklikleri bizzat kendi elleri ile yapmıştır. Mesela, münâzarat gibi eski eserlerinde "Kürdi" kelimesi yerine "Nursi" ve "Kürdistan" kelilmesi yerine de "Vilâyat-ı Şarkiye" gibi ifâdeler kullanmıştır.

Ancak neşriyat vârisleri olan ağabeylerin yanında bulunan bazı kitaplarda, bu değişiklikler yapılmamış olabilir. Herkes elindeki metne bağlı kalınca farklılıklar ortaya çıkmıştır. İkisi de doğrudur. Ancak, istismara açık konulara Üstadımız'ın bizzat kendi müdâhalesinin olduğu ve başka kişilerin veya abilerin bu tür değişiklikleri yapmadığnı da unutmamak lazımdır.

Bazı etnik grupların isimlerini büyük ve bazılarının küçük harfleri ile yazılması konusuna gelince; bunda bir kasıt aramak çok yanlış olur. Belki de suizân olur. Çünkü, böyle bir yanlışlık olsa olsa bir matbâa hatası olarak izâh edilebilir. Başka şekilde izahı mümkün değildir. Bir kesimi küçültmek için başvurulacak bir durum olamaz. Tamamen imla ile ilgili bir hatadır. İngilizleri sevmeyen birisi, İngiltere'yi yazarken ilk harfini küçük yazmakla, kendi hatasını ortaya koymuş olur. Yanlış kendisine aittir. Çünkü bir edebiyat kuralını çiğnemiştir.

İlave bilgi için tıklayınız:

HAZRET-İ ÜSTAD'IN TASHİH VE TASARRUFLARI HAKKINDA...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

abdurrahman

Cemaat  lçlnde Kürt Türk ayırımı varmlş. Doğru mu?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)

Böyle bir ayırım, İslam'ın ruhuna mugâyir olduğu gibi, Risalelerin muhtevâsına da zıttır. Bu eserleri okuyanların etnik ayırım yapmasına ihtimal vermek mümkün değildir. Tamamen dayanaksız ve asılsız iddialar olarak görüyoruz. Birileri kalkıp risaleleri kendi çıkarlarına alet yapıp isitismar ediyorsa, o başka mes'eledir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
nuryuzlu
Evet, kesinlikle cemaat için ırkçılık, bir ırk ayrımı yoktur. Cemaati yeni tanıyan birinde böyle bir duygu varsa, yani milliyet duygusuyla Kürt veya Türk'e karşı kin gibi duyusu varsa; onun ıslahına yardım edilir. Hatta bunun Risalelerde yeri bile vardır. Cemaatte kesinlikle böyle bir şey yoktur. Hem içinde olmayan hem de düşman olan kişilerin uydurmalarıdır. Yani insanları uzaklaştırmak fikriyle, cemaate dair olmayan-olmayacak kusurları oluşturup ileri sürüyorlar. Risale-i Nur nurdur. Nurdan zarar gelmez. Cemaati de nurdur. Ondan da zarar gelmez. Zarar gelecek şeye müdahale edilir. Aldanmayınız! Vesselam.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Âlem-i İslamı darmadağın eden, ingiliz oyunlarının bir parçası da bu olsa gerek! Bir nev'in diğer bir nev'e karşı incitilme damarı.. Her kim bu hissiyata sebep olmuşsa, mesuldür ve her kim de böyle bir şey olmadığı halde yanlış hissederek nefsin oyununa gelipte bunu yayarsa, o da mesuldür.. Üstünlük iddiası şeytandan kalmıştır.. Şeytan ise ateştedir.. Sakın, sakın çok dikkat ediniz..Aranıza bir mübayenet girmesin..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ihlasnur

Elimde 2003 basımlı envar neşriyat hutbe-i şamiye. 2004 basımlı sözler neşriyat hutbe-i şamiye var ama kardeşimin dediği gibi 1 farklılık yok 2si de aynıdır!.. 1de cemaat içinde ırkçılık gibi 1şey söz konusu değildir.türk kürt arab laz çeçen acem...herkes aynıdır küçümseme filan yoktur.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...