"Esbab bir perdedir." deniyor risalelerde çok defa; öyle ise, esbaba tam sarılmak nasıl dua olur, ibadet olur, ihlas olur?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah kainatta işlerini sebepler aracılığı ile icra ediyor. Mesela, buğdayı sürme, ekme, sulama ve biçme sebep silsilesi ile veriyor ve insanları da bu silsileye uymaya davet ediyor, aksi takdirde buğdayı alamazsın diyor. Öyle ise insanın buğday nimetini elde edebilmesi, bu ilahi kurala uyması ile mümkündür.

Sebepleri yönetip idare eden de bizzat Allah’tır. Yani sebeplerin araya girmesi sebeplere bir güç bir irade bir ilim vermiyor. Mesela, buğdayın oluşmasında ve olgunlaşmasında istihdam edilen tarla, su, ilaç, güneş gibi sebepler -haşa- buğdayı insana veren bir ilah değildir.

İnsan nasıl buğdaya malik ve sahip değilse, buğdayın oluşmasında istihdam edilen sebepler de buğdaya malik ve sahip değildir. Buğdayın da buğdayın oluşmasında istihdam edilen sebeplerin de gerçek sahibi ve yaratıcısı Allah’tır.

İnsanın sebeplere sarılması ya da Allah tarafından konulan kurallara uyulması da bir ibadettir. Yani namaz kılmak nasıl Allah’ın emrine uymak anlamına geliyor ve bu ibadet oluyor ise, kainata konulmuş sebepler silsilesine uymak da aynı şekilde Allah’ın kevni emirlerine uymak anlamına geliyor ve bu da bir ibadet ve dua hükmündedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...