"Esbaba tapan ve tabiat bataklığında boğulanları kurtaran ve halen o mesleklerinde bulunanları utandıran gayet hakikatlı ve musîb cevablar vardır. Hüseyin" Lem’aların fihristesinde geçen bu Hüseyin Ağabeyle ilgili bilgi var mıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Ağabeyler Anlatıyor" serisinin yazarı muhterem Ömer Özcan Ağabey'den bu soruya karşılık aldığımız cevap şöyledir:

Buradaki "Hüseyin abi" ile ilgili bir kayıt, epey zaman ayırıp araştırdığımda da sağlıklı bir bilgiye ulaşamadım. Şöylece yola çıkarsak; Yirmi Üçüncü Lem'a 1934'te Şükrü İçhan Ağabeyin Isparta'daki bağ evinde telif edildiğine göre, o tarihlerde Üstad'la münasebeti olan Hüseyin'lerden üç isim çıkıyor karşımıza:

1. Savlı Hüseyin Beşli Ağabey. Hz Üstadla Denizli hapsinde de yatmış. Fakat bu abimizin, okuma yazması yok. O yüzden bu olamaz, diye düşünüyorum.

2. Eğirdir'de Hulusi Ağabey'in dostu Hafız Hüseyin var. Barla Lahikasında birkaç yerde adı geçiyor. Fakat hizmetlerin içinde aktif olarak bulunduğuna dair bir bilgi bulamadık. Sadece Hulusi Ağabey'den ders dinlermiş. Bunun da olma ihtimali zayıf.

3. Bir de On Altıncı Lem'ada Sedd-i Zülkarneyn sorusunu soran Senirkentliler içinde Hafız Hüseyin diye bir isim geçiyor. Kuvvetle muhtemeldir ki bu Ağabey olabilir. Fakat soyadını bile bulamadık. Senirkentli Tola Ağabeyler ile çok görüştüğüm halde zamanında soramadık. Bu tarihlerde yaşamış başka bir Hüseyin abi ismi tespit edemedim maalesef...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...