"Esmâ-i hüsnâsının güzellikleri dahi ayrı ayrı olduğundan, mevcudatta bulunan hüsünler ayrı ayrı düşmüş." cümlesini izah eder misiniz?

Soru Detayı

Hem bütün yavruların mu'cizane iaşelerine ve başları üstünde ve annelerinin sinelerinde asılmış tatlı, safi, âb-ı kevser gibi iki tulumbacık süte temaşa eyle, rahîmiyet-i Rabbaniyenin cazibedar cemalini gör. Risale-i Nur - Şualar(77)

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Cemal, yani güzellik kavramı sadece şekil güzelliğine özgü değildir. Şefkatin, tadın, ahlakın vesaire her şeyin kendine özgü bir güzelliği ve cemali bulunuyor. Bu yüzden cemal ve güzellik kavramının sayısı ve adedi yeryüzündeki çeşitlere göre artar ve çeşitlenir.

Mesela, leziz bir yemeği tattığımızda bu yemekten aldığımız zevk ve lezzetin güzelliği tatsal bir güzellik iken, sevimli bir çiçeğin temaşasından aldığımız lezzet ve zevk ise görsel bir güzelliktir. Bir yetimi giydirip doyurmak ve onun mutlu olmasından hasıl olan keyif de yüce ve ahlaki bir cemalin yansımasıdır.

Yeryüzünde yaşayan bütün yavruların mucizevi yollarla mükemmel bir şekilde beslenmesi, mesela, annelerinin sinelerine asılmış memeler musluğu ile yavruların en tatlı ve en besleyici gıdaları yemeleri, ilahi rahmetin ayrı bir güzelliği ayrı bir cemali oluyor...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...