Block title
Block content

Esma-i İlâhiyenin definelerindeki cevherlerden maksat nedir? Hangi manevî cihazat ve mizanlar ile tartıp bilinebilir? Bu makamda olanların “tenzih ve medih vazifelerini” yapmaları o makamın icabı mıdır?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Künuz-ı mahfiyye (gizli hazineler) ifadesi, hem Nur Külliyatında, hem de tasavvuf kitaplarında çokça geçer. Esma-i İlâhiyenin her biri bir define, bir hazine gibidir. Yaratma olayı ile o definelerdeki cevherler açığa çıkarılmış, herkese gösterilmiş olur.

Meselâ, Muhyi (hayat verici) ismi bir define gibidir. İnsanların, meleklerin ve cinlerin hayatlarından, bütün hayvan türlerinin hayatlarına kadar bütün hayat çeşitleri o definede mevcuttur. Yaratılan canlı mahluklar o definenin birer cevheri, birer incisi gibidirler.

Keza, Musavvir (suret veren, şekillendiren) ismi ayrı bir hazinedir. Bütün şekiller âlemi o hazinenin cevherleri hükmündedirler.

Örnekler artırılabilir.

İnsan bu harika eserleri ve mucize icraatları sadece görmekle kalmayıp “anlayacak, değerlendirebilecek, hayret ve şükür edecek” bir yaratılışa sahiptir.

İnsan, kendisine takılan bu manevi cihazatları yerinde kullanarak ve iyi değerlendirerek esma ve sıfat-ı İlâhiyyeye dair marifetini artırdıkça, İlâhî hikmetlerin sonsuz olduğunu daha iyi anlar ve Allah’ın noksan sıfatlardan münezzeh olduğunu bu eserlerdeki mükemmelliklerle daha iyi anlayıp, O’nu tenzih vemetheder. 

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

saidtr
Evet manevi cihazlar daha çok başta ruhumuz olmakla birlikte, akıl, kalb, vicdan, hayal, sır, ene, nefis gibi duygularımızdır.. Yalnız bu manevi cihazlarımıza da bilgiler maddi cihazlarımızdan geliyor...Göz, kulak, dil gibi...Esma-i İlahiyenin defineleri ve hazineleri; hem maddi hem manevi duygularımızla anlaşılmış olur. Selam ve dua iel..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...