Block title
Block content

"Esmâ-i İlâhiyenin mazharlara göre cilvelerinin, renklerinin tenevvü etmesi"ne bir iki örnek gösterebilir misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstat Hazretleri,

“İnsanın bir ferdi, sair hayvânâtın bir nev’i hükmündedir.”(1) buyurur.

Her canlı türünde, her bir ismin farklı tecellileri kendini gösterir. Meselâ, Musavvir ismi her türde ayrı şekilde tecelli eder; hiçbir türün şekli diğerine benzemez. Keza, Muhyi isminin farklı tecellileriyle her bir türün hayatı diğerlerinden farklılık gösterir. Keza, Rezzak isminin değişik tecellileriyle her bir türe o türün mahiyetine en uygun rızıklar takdim edilir. Örnekler artırılabilir.

Her insan ayrı bir âlem olduğundan, aynı ismin her bir insandaki tecellileri arasında da farklılıklar görülür. Meselâ, her insanın hafızası Hafîz isminin bir tecellisidir. Ancak, insanlar arasında hafıza yönünden büyük farklılık vardır. Keza, her insanın kuvveti Kadîr isminden bir tecelli taşır; insanlar güç ve kuvvet yönünden de büyük farklılıklar gösterirler.

Aynı şekilde insanın his âlemindeki her bir his, bir ismin tecellisidir, bunlar da insanlar itibariyle muhteliftirler. Mesela, merhamet ve gazap hisleri her insanda farklı derecelerde bulunur. Bu hislerden birincisi İlâhî rahmet ve merhametten, ikincisi de İlâhî kahır ve azaptan birer tecelli taşırlar.

(1) bk. Lem'alar, On Yedinci Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: İkinci Dal | Yazar: Alaaddin BAŞAR (Prof. Dr.) | Okunma Sayısı: 928 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...