"Esrar-ı imaniye" nedir, bunun inkişafı ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İmanda, soyut akıl ile görülemeyen latif, batıni ve hafi bütün güzellik, bereket, huzur ve nimetlere genel anlamda "esrar-ı iman" deniliyor. İnsanın herbir manevi cihazı, imandan ayrı bir haz, ayrı bir lezzet alır. Mesela kalbin imandan aldığı haz; haşyet ve muhabbet iken, vicdanın imandan aldığı haz ise; emniyet ve huzurdur.

Çok insanlar imanın bu ince ve latif noktalarını zahiri bir şekilde göremez ve bilemez. İşte insanların ekseriyetle görüp bilemediği bu manevi haz ve lezzetler, imanın sırlarından ve soyut değerlerindendir.

Bir gecede bin rekat namaz kılıp, senenin ekseriyetini oruçla geçiren büyük zatların bu tahammül edilmesi zor amelleri işlemesinde, imanının gizli ve güzel sırları bir dinamik, bir müşevviktir denilebilir. Şayet imanın o yüksek sırlarını biz de tatsa idik, biz de o amellere bir nebze tahammül edebilirdik.

Esrar-ı imana, imanın kuvvet ve keyfiyeti nazarı ile de bakılabilir. İman kuvvet kazandıkça imanın kemali ve latif güzellikleri de açığa çıkmağa başlar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Adem68474
İmana dair sırlar Ehadiyete,Vahidiyete,Rubûbiyete veya Ulûhiyete dair sırlar olabilir mi izah edermisiniz
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Ehadiyet, Vahidiyet, Rububiyet, Uluhiyet, Şuunat vesaire hepsi imana dair sırlardandır. Bunların izahları sitemizde mevcut.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...