"Evet, âlî bir müşîrin; yüzbaşı rütbesinde olan pederi, huzuruna girmesi; birbirine zıd iki hissin taht-ı tesirinde bulunur. Padişah; o müşîr olan Yâver-i Ekremine merhameten, pederini onun mâiyetine vermiyor." Açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

General rütbesindeki bir askerin yüzbaşı rütbesinde bir babası olsa ve baba oğlunun emri altına verilse, iki zıt durum ortaya çıkar. Askerlik disiplini babanın oğluna hürmet ve itaat etmesini gerektirirken, babalık hakkı da oğlunun babasına hürmet ve itaat etmesini gerektirir; bu da sıkıntılı bir durumdur. Bu durumda yapılacak en güzel şey, babayı, oğlunun riyasetinden alıp farklı bir görev alınana vermektir.

Peygamber Efendimiz (asm) hem nübüvvet ciheti ile hem de manevi azamet noktasından anne ve babasının komutanı gibidir. Anne ve baba bu noktada ona hürmet ve itaat etmek durumundadır. Peygamber Efendimiz (asm) de anne ve babasına annelik ve babalık noktasında itaat ve hürmet etmek durumundadır. Bu iki zıt durumu engellemek için Allah, hikmeti ve rahmeti gereği Peygamber Efendimiz (asm)'in anne ve babasını nübüvvetten evvel vefat ettiriyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

cemdemir
Amca ve hala baba hükmündedir. Buna göre peygamberimizin amcaları Hz. Hamza ve İbni Abbas halaları Safiyye, Atike, için de aynı durum söz konusu değil mi? Onlar neden peygamberimizle aynı dönemde yaşamışlar?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Amca ve hala anne ve babanın yerini tam tutamazlar. Ayrıca Peygamber Efendimiz onlara hakiki hürmeti göstermiştir ve yaşça aralarında fazla bir fark bulunmuyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
karolin
Valideynlik mertebesinden manevi evlat mertebesine getirmemek için...O halde biz müminler Peygamber Efendimizin ümmeti olarak;Onun manevi evladı hükmünde miyiz?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Aynen.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...