"Evet, ben itiraf ediyorum ki, hizmet-i Kur’âniyede âhiretim nokta-i nazarında içtihadımda hata ettim. Hizmete fütur verecek bir arzuda bulundum. Şefkatli, fakat şiddetli ve kefaretli bir tokat yedim..." Muhacir Hafız Ahmed'in yediği tokadı açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"DÖRDÜNCÜSÜ"

"Muhacir Hafız Ahmed’dir. O kendisi söylüyor: Evet, ben itiraf ediyorum ki, hizmet-i Kur’âniyede âhiretim nokta-i nazarında içtihadımda hata ettim. Hizmete fütur verecek bir arzuda bulundum. Şefkatli, fakat şiddetli ve kefaretli bir tokat yedim. Şöyle ki:"

"Üstadım yeni icadlara(HAŞİYE-1) taraftar olmadığı için -benim camim onun komşusudur; şuhur-u selâse geliyor- camimi terk etsem, hem ben çok sevap kaybediyorum, hem mahalle namazsızlığa alışacak. Yeni usul yapmazsam, men edileceğim. İşte bu içtihada göre, ruhum kadar sevdiğim Üstadımın muvakkaten başka bir köye gitmesini arzu ettim. Bilmedim ki, o yerini değiştirse, başka bir memlekete gitse, hizmet-i Kur’âniyeye muvakkaten fütur gelir. Tam o sıralarda ben tokat yedim. Şefkatli, fakat öyle dehşetli bir tokat yedim ki, üç aydır daha aklım başıma gelmedi. Fakat, lillâhilhamd, Üstadımın kat’î ihbarıyla, ona ihtar edilmiş ki, o musibetin her dakikası bir gün ibadet kadar hükmünde olduğunu rahmet-i İlâhiyeden ümitvar olabiliriz. Çünkü o hata bir garaza binaen değildi. Sırf âhiretimi düşünmek noktasında o arzu geldi..."

"HAİŞİYE: Yani, Türkçe ezan gibi, şeâir-i İslâmiyeye muhalif bid’atlardır."(1)

Muhacir Hâfız Ahmed vazifeli olduğu camisinin açık kalabilmesi için ezanları Türkçe okumayı planlıyor. Zira o zamanlar ezanları Arapça okumak yasaktır. Ama Üstad'ın yakınında olması bu durumu zorlaştırıyor. Zira Türkçe ezan okusa hem Üstad duyacak hem de bidate girmiş olacak. Bu da vicdanen ona ciddi bir rahatsızlık veriyor.

Muhacir Hâfız Ahmed Ağabey Türkçe ezan okuyabilmesi için Üstad'ın o köyden gitmesini arzu ediyor. Oysa Üstad yerini değiştirse, başka bir memlekete gitse hizmet-i Kur’aniye sekteye uğrayacak.

İşte bu düşünce ve arzusu yüzünden Muhacir Hâfız Ahmed Ağabey; "Şefkatli fakat öyle dehşetli bir tokat yedim ki üç aydır daha aklım başıma gelmedi." diyerek, Risale-i Nur hizmetinde gevşeklik göstermenin ya da Nur hizmetini sekteye uğratacak durumlara girmenin cezasız kalmayacağını itiraf ediyor.

Çektiği sıkıntı hakkında bir detay vermediği için sıkıntının ne olduğu konusunda bir yorum yapamıyoruz.

(1) bk. Lem'alar, Onuncu Lem’a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...