Block title
Block content

"Evet beşer, hakikate muhtaç olduğu gibi, bazı keyifli hevesata da ihtiyacı var. Fakat bu keyifli hevesat, beşte birisi olmalı." Bunu kendimize tam olarak nasıl uyarlayabiliriz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Çoğa çok, aza az; önemliye önemli, önemsize de önemsiz kadar vakit ayırmak, hayatın bir prensibi olmak gerekir. Ama maalesef, ekser insanlarda bu aksinedir, yani aza çok çoğa az, önemliye önemsiz önemsize de önemli vakit ayırıyoruz.

Ahiret hayatı ebedi olduğu için, vaktimizin önemli ve çok kısmını ona ayırmamız gerekir; dünya hayatı ise kısa ve fani olduğu için de ona önemsiz ve az bir vakit ayırmamız gerekir. Lakin nefis ve şeytan bunu tersine çevirmiş, vaktimizin önemli ve çok kısmını önemsiz ve az olan dünya hayatına sarf ettiriyor. Bu cümlede vurgulanmak istenen husus bu noktadır.

Hayatımızın içinde her bir unsuru ayrı değerlendirip, hepsini dünyaya göre değil ahirete göre endekslememiz gerekir. Kazandığımız paranın beşte dördünü hayırda beşte birini meşru heveslerde; izlediğimiz televizyon, internet gibi şeylerin beşte dördünü hayırda beşte birisini de meşru heveslerde; gücümüz ve enerjimizin beşte dördünü hayırda beşte birisini meşru heveslerde; ömrümüzün beşte dördünü ukba, beşte birisini meşru heveslerde harcamalıyız... Böylece her alanda bir sınıflandırma yapabiliriz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: 64 | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1495 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...