"Evet, bir ehemmiyetli ihsan-ı İlahî, ihsanını enaniyetini bırakmayana ihsas etmemektir; ta ucb ve gurura girmesin... Bunlar mı hakîkat kahramanları ve dünyaya karşı meydan okuyan?.." Bu ifadelerin geçtiği yeri izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İbadetlerin içindeki manevi şevk ve zevkler; zayıfları ibadette devamlı ve sabit kılmak için konulmuş İlahi birer ihsandırlar. Bu şevk ve zevk aşamasını geçip, üst makamlara çıkıldığı zaman; o şevk ve zevkler gider, yerine mahviyet makamı gelir.

Mahviyet makamında kul mutlak anlamda acizlik ve fakirliğini anlayarak, tam bir tevazu ve adem-i vücut içine girer. Yani Allah’a karşı nihayetsiz acizliğini ve fakirliğini gösterip, O'nun sonsuz kudret ve gınasına dayanır, kul benliğini İlahi varlık karşısında tam manası ile eritip yok eder. Bu makam çok yüksek bir makamdır.

Üstad Hazretlerinin talebesi ibadetlerdeki şevk ve zevk aşamasını geçip mahviyet makamına yükselince, eski hususiyetleri üzerinde göremiyor ve sukut ettiğini zannedip telaşlanıyor. Üstad Hazretleri de, "Senin bu halin sükût değil manevi bir suuddur." diyerek onu teselli ediyor.

Tevazu ve mahviyet makamının sureti sönük, sireti muhteşemdir. Bu sebeple surete dikkat kesilen, sireti nazara alamayan sathi insanlar; "Bunlar mı asrın büyük evliya ve mücahitleri." diyerek suizanna düşüyorlar.

Risale-i Nur talebelerinin sureti basit ve sönük görünse de; yani keşif ve keramet gibi haller görünmese de, siret ve maneviyat açısından hakîkat kahramanları ve dünyaya karşı meydan okuyan ve evliyaları bu zamanda aciz bırakan kudsî hizmet mücahitleridirler.

Allah’ın en büyük ve ehemmiyetli ihsanından birisi de; ihsanını enaniyetini tam manası ile bırakmayana hissettirmemektir, ta ki ucb ve gurura girmesin. Yani makamı çok yüksek olmasına rağmen, o makamda olduğunu Allah ona hissettirmiyor, hissettirse gurur ve ucba girme riski var. Bu da o kimse için bir İlahi rahmet ve ihsandır. Tarihte buna benzer çok evliyalar ve yüksek makamda olan zatlar, evliya ve yüksek bir mevkide olduklarını bilmeden vefat etmişler. Buna da İlahi bir koruma nazarı ile bakılabilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

k.toprak
Bediüzzaman hazretlerinin muhteşem eserininin inceliklerini kavrayamadığımız yerde imdadımıza yetişiyorsunuz Allah sizlerden binlerce kez razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
drerkan
Risale-i Nur talebelerine asrın Sahabeleri (ra) demek mahzurlumudur acaba?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Risale-i Nur talebelerine bu asrın sahabeleri demek yerine bu asırda sahabe mesleğini temsil ediyorlar demek daha uygun olur kanaatindeyiz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
drerkan
Allah razı olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...